GALERIA

 

 

kościół w sąsiadowicach

Pomóż w odbudowie kościoła w Sąsiadowicach

 

Stronę monitoruje stat24

 

Maniów Mały - kaplica

Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej, pierwotnie cmentarna, zbudowana w 1854 roku, klasycystyczna, położona na skraju wsi, przy drodze do Maniowa. Frontem zwrócona ku wschodowi. Murowana z cegły, tynkowana, na planie prostokąta. Dach dwuspadowy kryty dachówką.

Proszkowice - krzyże pokutne

Największą atrakcją Proszkowic są tzw. „Trzy krzyże pokutne” w centrum wsi. Według wierzeń i tradycji krzyże pokutne były stawiane w miejscach popełnionych zbrodni w ramach pokuty, z zaznaczeniem na nich narzędzia zbrodni. W latach 50. XX w. jeden z trzech krzyży pokutnych został umieszczony w muzeum archeologicznym w Sobótce. Jeden z dwóch pozostałych krzyży to krzyż maltański o wymiarach około 147x85x20 cm, a drugi to typ krzyża łacińskiego o wymiarach 138x84x21 cm.

Mietków - gołębnik drewniany

W Mietkowie znajduje się rzadko spotykany gołębnik z XIX wieku. Jest to mały, drewniany domek, znajdujacy się na wysokim słupie. Gołębnik stoi na terenie firmy "Komex".

Wawrzeńczyce - fontanna

Powstała po 1870 roku, kolumna nawiązuje do stylu korynckiego. Znajdowały się także 4 figury w części środkowej fontanny i jedna w zwieńczeniu kolumny.

(informacje pochodzą z Przewodnika Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich pt."Ze Ślężą w tle" Rafał Brzeziński, oraz z albumów, pt. "Dzieje mojej miejscowości“ wykonanych przez uczniów z SP w Mietkowie.)

 

Copyright by Tomasz Czyżowicz , 2002-2011, e-mail: gminamietkow@gmail.com ostatnia aktualizacja: 18-02-2011